- Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości -
Bolęcińska Salka Muzealna przy parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Bolęcinie powstała w roku 2023 w miejscu dawnej salki katechetycznej, dzięki inicjatywie kilku społeczników i ich idei ocalenia od zapomnienia historii wsi i pamiątek przeszłości oraz dzięki pomocy ludzi dobrej woli, którzy ofiarowali część muzealnych eksponatów, pochodzących z naszej małej ojczyzny - Bolęcina i okolic.
W salce zobaczyć można min.: obrazy, pamiątki kościelne, archiwalia związane z życiem mieszkańców czy szkoły, stare zdjęcia, stroje ludowe, dawne narzędzia rolnicze oraz wyposażenie tradycyjnej chaty. Zgromadzone eksponaty utrwalają wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, jak i codziennej pracy ludzi minionych epok. To niewielkie muzeum składa się z pięciu kameralnych kącikówprezentujących przyrodniczą różnorodność rodzimej ziemi, jej historię, sacrum - potrzebę ludzkiej duchowości, rozwój szkolnictwa, tradycję i kulturę Bolęcinian – etnograficznie Krakowiaków Zachodnich.
Miejsce to zabiera nas w sentymentalną podróż i skłania do rozważań nad historią ludzi i świata, który odszedł już do przeszłości.
Bolęcin to wieś o niezwykłych walorach przyrodniczych. Można wśród nich wymienić Skałkę Triasową - ostaniec skalny będący pomnikiem przyrody nieożywionej o charakterystycznym kształcie, formowanym przez procesy erozyjne trwające 10 mln lat, Akwen Gliniak oraz kompleksy leśne z licznymi ścieżkami. W kąciku przyrodniczym można obejrzeć zioła i skamieniałości oraz zapoznać się z mapami geologicznymi regionu.
Bolęcińska Salka Muzealna to nie tylko zbiór przedmiotów o znaczeniu historycznym ale też miejsce tętniące duchem. Jej kameralne wnętrza zachęcają do realizacji spotkań, prelekcji czy warsztatów ze wszystkimi grupami wiekowymi naszej społeczności. Przy salce działa parafialna biblioteka oraz modlitewna wspólnota.