Historia powstania kościoła NMP Matki Kościoła w Bolęcinie
Dnia 16 kwietnia 1959 r na zebraniu ludności Bolęcina oraz Piły Kościeleckiej pod przewodnictwem ks. Wojciecha Krzeptowskiego - proboszcza Płazy zapada decyzja o zakupie willi adwokata Mariana Ujejskiego, usytuowana niedaleko stacji kolejowej w Bolęcinie z przeznaczeniem jej na Kaplicę dojazdową dla mieszkańców obu wsi.
18 listopada tegoż samego roku zostaje sporządzony akt notarialny kupna budynku a 24 stycznia 1960 r odprawiona zostaje w działającej od dłuższego czasu nielegalnie Kaplicy pierwsza Msza św. Władze komunistyczne zakazują jednak sprawowania w tym miejscu jakichkolwiek nabożeństw pod groźbą surowych kar. W Kaplicy odbywa się tylko katechizacja dzieci i młodzieży.
W roku 1966, kiedy do parafii w Płazie trafia ks. Kazimierz Lissewski, sporadycznie - za cichym przyzwoleniem władz, odprawiane są w Bolęcinie Msze św. Jego następca, ks. Tadeusz Czarnota - proboszcz parafii Płaza od roku 1974, intensyfikuje działania na rzecz przebudowy budynku w celach sakralnych, zwiększając równocześnie ilość nabożeństw w Kaplicy i angażując w dzieło mieszkańców Bolęcina, Płazy oraz Piły Kościeleckiej.
W roku 1975, dnia 6 kwietnia, podczas wizytacji kanonicznej parafii Płaza, Kaplicę w Bolęcinie odwiedza sam Metropolita Krakowski J.E.Ks. Karol Wojtyła. Odprawia w niej mszę św. a podczas wygłoszonego do mieszkańców kazania umacnia ich wiarę w podjęte działania na rzecz budowy kościoła.
Dnia 11 czerwca 1977 r - po 16 latach oficjalnych starań zarówno ze strony ludności cywilnej jak i wsparciu duchowieństwa, władze wojewódzkie w Katowicach wydają zezwolenie na przebudowę Kaplicy. Powstaje projekt autorstwa architekta Janusza Gawora oraz konstruktora Henryka Schoena. W roku 1978 plany zatwierdza Urząd Miasta i Gminy w Trzebini.
Wiosną 1979 roku Kardynał Franciszek Macharski dokonuje uroczystego, pierwszego wykopu pod fundamenty powstającego kościoła, jesienią tego samego roku biskup Stanisław Smoleński wmurowuje poświęcony na krakowskich błoniach już przez papieża Jana Pawła II kamień węgielny. Odcztany i podpisany zostaje akt erekcyjny budowy kaplicy parafialnej w Bolęcinie.
W 1980 r rozpoczęły się prace przy budowie murów, stropie budynku, trwają także działania przy przebudowie części mieszkalnej dla księdza, betonowaniu klatki schodowej. Rok później dach kościoła pokryto blachą trapezową, wzmocniono wieżę, równocześnie dokonano elektryfikacji kościoła.
Dnia 27 czerwca 1982 r do nowopowstałej parafii przydzielony zostaje ks. Zdzisław Tomczyk, który kontynuuje budowę kościoła i zaczyna prowadzić księgi parafialne. Mieszkańcy Bolęcina, Piły Kościeleckiej powoli odrywają się od kościoła macierzystego w Płazie, by 23 maja 1983 r uczestniczyć już we własnym święcie, jakim jest Odpust.
W jednonawowej świątyni ołtarz zostaje pokryty mozaiką według projektu i w wykonaniu krakowskiej artystki Ewy Żygulskiej z wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.
Parafia wraz jej wszystkim mieszkańcami zostaje oddana w szczególną opiekę Matki Bożej.