Archaniołowie
Data publikacji: środa, 27-09-2023
„Święty Michale Archaniele
Z mieczem, trąbą, tarczą ciężką
Prowadź duszę do Nieba
Zwyczajną polną ścieżką…”
J.Twardowski
Na koniec września przypada święto największych z aniołów - Archanioła Michała, Gabriela i Rafała. Zaraz po nich, 2 października wspominać będziemy naszego codziennego towarzysza drogi – Anioła Stróża.
Kim są, zatem Ci wielcy Aniołowie? I dlaczego powinniśmy o Nich pamiętać?
O istnieniu Archaniołów mówi nam późna tradycja judaistyczna, Nowy Testament oraz tradycja chrześcijańska. Określenie Archanioł oznacza zaś – najwyższego anielskiego zwierzchnika. Z klasyfikacji syryjskiego mnicha żyjącego na przełomie V i VI wieku, autora traktatu o Hierarchii Niebiańskiej dowiadujemy się, że w Niebie zasiadają anielski chóry, które tworzą triady. Pierwszy stopień owej hierarchii stanowią: Serafini, Cherubini oraz Trony. Drugi: Panowania, Moce, Władze. Archaniołowie stanowią trzecia triadę, chór środkowy, łącząc się z świętymi Zwierzchnościami oraz świętymi Aniołami.
Każdy z Nich to potężny książę z boskimi przymiotami, z zadaniem wyznaczonym przez Boga, dla świata, narodów jak i dla każdego pojedynczego człowieka
Archanioł Michał – Wojownik. Jego imię znaczy „Któż jak Bóg?” To nie tylko odważny niebiański okrzyk, ale też głębokie pytanie retoryczne. Przedstawiany w sztuce, w zbroi. W sytuacjach walki z diabłem, jako zwycięzca smoka. Można Go ujrzeć również z wagą, na której ważone są dobre i złe uczynki każdego człowieka. Wzywamy Go w obronie kościoła, jako pogromcę zła, w godzinie śmierci.
Archanioł Gabriel –Pośrednik. Jego imię to „Mąż Boży”. Obrazowany jako młodzieniec w scenie Zwiastowania. Ma długie włosy, na nich opaskę, w dłoni trzyma trzy lilie. Czasami przedstawia się go z zapaloną latarnią i lustrem z zielonego jaspisu z wypisanym poleceniem Boga. Prosimy Go o siłę do pełnego radości apostolstwa życia, do wielkoduszności, o dobre nowiny.
Archanioł Rafał – Uzdrowiciel. Z kolei Jego imię tłumaczyć można jako „Bóg uzdrowił”. W biblijnym obrazie trzyma On w lewej ręce maść, prawą podaje Tobiaszowi. Przedstawiany również z podróżnym kijem, symbolem towarzyszenia w drodze. Modlimy się do Niego, kiedy prosimy o uzdrowienie na ciele lub duszy.
W Polsce kult Archaniołów rozpoczął się wraz z początkiem państwa i chrześcijaństwa. Ma on głęboki związek z rycerstwem jak i z poświęconą św. Michałowi Rusią Kijowską. Do dziś podczas spaceru po królewskim Wawelu można zobaczyć ruiny pierwszego w Polsce kościoła pod wezwaniem św. Michała, który według J. Długosza ufundował sam Bolesław Chrobry.
Tuż obok stoi kościół na Skałce. Równie piękny i anielski.
Archaniołowie budzą zaciekawienie, inspirują, są częścią liturgii i sztuki. Na całym świecie powstały tysiące świątyń pod Ich wezwaniem, bractwa, stowarzyszenia. Znana jest również legenda o Mieczu świętego Michała Oto tajemnicza linia przecinająca Europę, łącząca siedem kościołów związanych z Michałem Archaniołem. Kościoły i klasztory, w których wierni oddają cześć najpotężniejszemu z Archaniołów ułożone są w jednej linii.
Przecina ona niemal cały kontynent - od wybrzeża Irlandii, przez brytyjską Kornwalię, Kanał La Manche i alpejskie szczyty, aż do słonecznego wybrzeża Morza Śródziemnego.
Ale by spotkać te Niebiańskie Duchy nie trzeba wyjeżdżać w odległe kraje. Anioły są obok nas każdego dnia, czuwają, towarzyszą, wspomagają i chronią.
Wystarczy tylko wyostrzyć zmysły i wsłuchać się w otaczający nas świat. Dostrzec w promieniach zachodzącego słońca blask zbroi Archanioła Michała, poczuć zapach Archanioła Gabriela w woni lipcowej lilii a w podróży życia, kiedy na duszy otarcia i rany wesprzeć się balsamem Archanioła Rafała, pamiętając przy tym wszystkim o obietnicy danej człowiekowi przez samego Boga:
„Oto ja posyłam Anioła przed Tobą
Szanuj Go i bądź uważny na Jego słowa…”
(Wj 23, 20-21)
CG
Pozostałe aktualności
poniedziałek 31.03.2025
niedziela 30.03.2025
sobota 15.03.2025
niedziela 19.01.2025
czwartek 02.01.2025
niedziela 22.12.2024
piątek 13.12.2024
sobota 30.11.2024
piątek 29.11.2024
niedziela 27.10.2024