Krzyżu Święty - Nade Wszystko, Drzewo Przenajszlachetniejsze
Data publikacji: czwartek, 14-09-2023
„Oto - wszerz i wzwyż
Wszystko - toż samo.
- Gdzie się podział krzyż?
- Stał się nam bramą”
Cyprian Kamil Norwid
Każdego roku 14 września obchodzimy święto Podwyższenia Krzyża, które ma swoje źródło w odnalezieniu Drzewa Krzyża Świętego przez św. Helenę, matkę cesarza rzymskiego Konstantyna. Cesarzowa podzieliła Go na trzy części, przekazując je trzem największym wówczas stolicom biskupim Kościoła: Jerozolimie, Konstantynopolowi i Rzymowi. Święto wprowadzono najpierw dla kościołów posiadających relikwie Krzyża a następnie rozszerzono na cały Kościół katolicki. Przypomina nam ono o znaczeniu Krzyża w życiu chrześcijanina a piękne rozważania na ten temat znajdziemy u Tomasza a Kempis w jego dziele: „O naśladowaniu Chrystusa”
„Wielu ma dzisiaj Jezus tych, co kochają Jego Królestwo niebieskie, ale mało takich, którzy dźwigaliby Jego krzyż. Wielu ma spragnionych Jego pocieszenia, lecz mało pragnących dzielić z Nim ból. Wielu znajdzie przyjaciół do stołu, ale mało do postu”
Krzyż jest najbardziej rozpoznawalnym znakiem wszystkich chrześcijan. Noszony na szyi, widoczny w domach, miejscach pracy, nauki, w samochodach, stawiany w miastach i przy wiejskich drogach, na cmentarnych pomnikach. Pomimo najbardziej powszechnego elementu, którym jest skrzyżowanie pionowej i poziomej belki, przedstawiany był w odmienny sposób. Różnice te dotyczyły nie tylko samej geometrii znaku, ale również ornamentyki oraz znajdujących się na nim inskrypcji i symboli. Są one nie tylko efektem ludzkiej wyobraźni, zdolności twórców czy tradycji, ale również niosą ze sobą głębokie przesłanie. Najbardziej znana nam forma Chrystusowego krzyża to krzyż łaciński o pionowej belce dłuższej od poziomej. Drugą formę stanowi krzyż grecki o belkach takiej samej długości. Istnieje jeszcze: Krzyż Jerozolimski, Patriarchalny, Prawosławny, Papieski, Maltański, św. Piotra, św. Andrzeja, św. Antoniego i wiele innych. W tym miejscu należy wspomnieć, że równie interesujący pod względem symbolicznym jest budulec narzędzia Chrystusowej męki. Legendy XII w traktujące o genezie Chrystusowego Drzewa Życia, w które obfitowała ówczesna Europa, materiałem, z którego wykonano pionową belkę krzyża uczyniły cyprys: symbol życia wiecznego. Zgodnie z tymi opowieściami tabliczkę z napisem INRI miano sporządzić z drewna oliwnego, symbolizującego pojednanie, zgodę, pokój i miłość, belkę poziomą z palmy - nieśmiertelność i chwałę, a podporę pod stopy z cedru interpretowanego, jako symbol Zbawiciela
Niezależnie jednak od posiadanej na temat Krzyża wiedzy, wyśpiewanych o Nim pieśni, wyrecytowanych przez pokolenia wierszy, niezależnie od naszych prywatnych gustów w ocenie jego osobliwego piękna, czy niezależnie od miejsca, w którym go umiejscowiono, jest to przede wszystkim codzienny, najprostszy łącznik z Niebem – znak Bożego dla nas błogosławieństwa:
„W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”
Na przestrzeni wieków wieś Bolęcin należała do dwóch innych parafii, w tym do pobliskiego pięknego kościółka w Płazie pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Świątynia powstała w XVI wieku. We wczesnobarokowym ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Pana Jezusa Ukrzyżowanego, dzieło Bronisława Adamowicza z 1885 r. Przy okazji wrześniowego święta warto odwiedzić to niezwykłe, historyczne miejsce i odnaleźć w jego wnętrzach przestrzeń do spotkania z Ukrzyżowanym Zbawcą, pamiętając, że chociaż pobożność pasyjna ma w sobie tyle piękna to przecież nie kończy się na Golgocie.
Tam wszystko dopiero się zaczyna.
CG
Pozostałe aktualności
poniedziałek 31.03.2025
niedziela 30.03.2025
sobota 15.03.2025
niedziela 19.01.2025
czwartek 02.01.2025
niedziela 22.12.2024
piątek 13.12.2024
sobota 30.11.2024
piątek 29.11.2024
niedziela 27.10.2024